Przygotowanie mebli pod malowanie.

Farby kredowe Autentico® dzięki swojej niespotykanej przyczepności zmniejszają ilość przygotowań do minimum, zwalniając nas z uciążliwego usuwania starych warstw. Dzięki farbom krdowym, większość mebli pomalujesz szybko i łatwo, w warunkach domowych. Dalecy jesteśmy jednak, od stosowania chwytów marketingowych przesłaniających zdrowy rozsądek. Zależy nam na tym, aby praca którą wykonasz była trwała i piękna! Oraz żeby dostarczyła ci wiele radości i dumy. Każdy przypadek mebla jest inny, warto więc przeczytać ten krótki poradnik aby upewnić się, że jesteś prawidłowo przygotowany do malowania. Dzięki temu mebel posłuży ci przez wiele lat wzbudzając podziw, a malowanie będzie czystą przyjemnością. 

1. OCEŃ STAN MEBLA

Upewnij się, że mebel jest kompletny, a wszystkie jego elementy połączone stabilnie. Sprawdź z jakich materiałów został wykonany. Najczęściej spotykane wykończenie mebli to:

 •  surowe drewno
 •  okleina na płycie MDF: fornir lub laminat
 •  lakier, lakiero-bejca lub politura
 •  powłoki malarskie farby akrylowe, bejce, farby ftalowe
 •  powierzchnia drewniana woskowana lub olejowana

Oceń jakość wykończenia powierzchni mebla, ewentualnie stopień zniszczeń. Jeśli mebel pokryty jest okleiną (laminatem lub fornirem) sprawdź czy nie ma ubytków okleiny, czy fornir lub laminat nigdzie nie odchodzi, nie odkleja się od powierzchni. Jeżeli powierzchnia pokryta jest powłoką malarską warto ją usunąć używając do tego preparatu Autentico® BioStrip. Jeśli powierzchnia jest pokryta woskiem lub olejem wystarczy umyć mebel preparatem Autentico® OmniClean. Powłok lakieru nie trzeba usuwać! W wielu przypadkach wręcz odradza się usuwanie lakieru ponieważ może to spowodować otwarcie porów powierzchni i wysięk różnych substancji. 

2. CZY WARTO ZMATOWIĆ?

Farby kredowe Autentico® słyną z doskonałej przyczepności i braku konieczności usuwania starych warstw. Farba przylega bardzo dobrze do powierzchni lakierowanych, a także forniru i laminatu. Mimo to, warto poświęcić chwilkę na lekkie zmatowienie powierzchni. Matowienie to nie jest to samo co usuwanie warstw. Matowienie jest szybkie, łatwe i nie wymaga wysiłku. Dlaczego warto zmatowić powierzchnię? Na niemal każdej powierzchni, szczególnie na starych meblach, znajduje się mnóstwo mikro zarysowań wypełnionych cząstkami brudu i tłuszczu. Najczęściej nie są one widoczne gołym okiem, ale lekkie zmatowienie usuwa je i pozwala dokładniej oczyścić powierzchnię. Zmatowienie usuwa także wszelkie drobne grudki i nierówności. Należy to traktować jako zabieg higieniczny, podobnie jak peeling stosowany na skórę. Dodatkowo, matowa powierzchnia zapobiega ślizganiu się pędzla po powierzchni i niepotrzebnemu dociskaniu narzędzia podczas malowania. Dzięki zmatowieniu równo nałożysz już pierwszą warstwę, pięknie kryjąc powierzchnię i zapewniając sobie wysoki komfort i przyjemność pracy. Jak tego dokonać? Po prostu, lekko potrzyj powierzchnię papierem ściernym o gradacji 180, najlepiej kolistymi ruchami. 


3. UMYJ

​Powierzchnia przed malowaniem powinna być sucha, odtłuszczona i całkowicie czysta. Do odtłuszczenia powierzchni użyj preparatu Autentico® OmniClean, który czyści z taką siłą, że usuwa nawet stare woski i oleje. Alternatywnym - ale mniej skutecznym - ozwiązaniem jest woda z płynem do mycia naczyń. Nowe meble (np. z Ikei) mogą mieć na powierzchni powłokę z silikonu, do odtłuszczenia najlepiej użyć wtedy benzyny lakowej.


4. KIEDY ZASTOSOWAĆ PODKŁAD?

W większości przypadków malowania nie trzeba stosować podkładu. Podkład stosujemy, przede wszystkim, malując surowe drewno. W jakich szczególnych przypadkach warto zastosować podkład? 

 • Malujemy surowe drewno zawierającego duże ilości tanin, na przykład: sosna, kasztanowiec, dąb, mahoń
 • Malujemy powierzchnie z głębokimi plamami, niemożliwymi do usunięcia
 • Malujemy surowe drewno gorszej jakości i nie mamy pewności czy zostało dobrze odżywiczone
 • Malujemy nielakierowane meble drewniane z lat '30 i '40, ponieważ często były barwione  różnymi bejcami i innymi miksturami zawierającymi wodorozcieńczalne pigmenty

Praktyczne porady:

 • Jeśli nie jesteś pewien czy zastosować podkład, pomaluj fragment mebla farbą i odczekaj 24h  
 • Jeśli pomalowałeś już meble i okazuje się, że jednak trzeba było zastosować podkład - poczekaj aż warstwa dokładnie wyschnie, nałóż  Autentico® Primer i pomaluj ponownie
 • Autentico® Primer warto stosować do powierzchni o nierównym wykończeniu i dużej chłonności szczególnie te, które zbyt mocno absorbują wodę i pigmenty
 • Zastosowanie podkładu może zmniejszyć zapach stęchlizny i nieświeży zapach ze starych mebli, np. zapach dymu papierosowego.
 • Autentico® Primer zwiększa przyczepność wymalowań na gładkich i twardych powierzchniach takich jak plastik albo szkło

akceptuję

Ta strona korzysta z plików cookie