Farby kredowe Autentico® dzięki swojej niespotykanej przyczepności zmniejszają ilość przygotowań do minimum, zwalniając nas z uciążliwego usuwania starych warstw. Dzięki farbom kredowym, większość mebli pomalujesz szybko i łatwo, w warunkach domowych. Zależy nam na tym, aby praca którą wykonasz była trwała i piękna. Chcemy aby ci wiele radości i powód do dumy.

Jak przygotować meble do malowania? Jak się przygotować do odnowienia mebli? Czy rzeczywiście nie trzeba usuwać starych warstw?

Każdy przypadek mebla jest inny. Skorzystaj z tego poradnika aby osiągnąć wspaniałe rezultaty.

KROK 1. 
OCEŃ STAN MEBLA

Upewnij się, że mebel jest kompletny, a wszystkie jego elementy połączone stabilnie. Być może będziesz musiał dokonać drobnych napraw, wyregulować zawiasy lub zapewnić mu nowe okucia. Jeśli odnawiasz stary wartościowy mebel np antyk, warto go rozkręcić i po malowaniu skręcić na nowo używając nowych śrub, gwoździ i kleju. Oceń jakość wykończenia powierzchni mebla. Jeśli mebel pokryty jest okleiną sprawdź czy nie ma ubytków, czy fornir lub laminat nigdzie nie odchodzi od powierzchni, czy płyta nie jest spuchnięta od wody. Jeśli odnawiasz stary mebel drewniany pewnie jest uszkodzony. Ubytki w drewnie i otwory po kornikach uzupełnij masą szpachlową. Niektórzy pozostawiają ubytki celowo, jako oznakę czasu, a potem specjalnie je podkreślają podczas malowania farbą Autentico® Vintage uznając je za najszlachetniejszą i najbardziej autentyczną ozdobę.

W przypadku bardzo starego mebla możesz chcieć pozbyć się zapachu jaki wydziela. W tym celu zastosuj stare sprawdzone ekologiczne sposoby polecane przez Pawła Machometa - eksperta w dziedzinie renowacji antyków: „do szafki, szuflady bądź na półkę bieliźniarki wystarczy wsypać ziarna kawy, sodę oczyszczoną, owoce pigwowca lub kawałki płótna skropione naturalnym olejkiem sosnowym” Ważne jest też pozostawienie szczeliny pozwalającej na swobodną wentylację wnętrza.

KROK 2.
WYBERZ PRODUKTY DO MALOWANIA

Sprawdź z jakich elementów został wykonany twój mebel. Od tego zależy rodzaj farby i techniki malowania. Każda powierzchnia charakteryzuje się innymi właściwościami:

• Surowe lite drewno: mogą z niego wysiąkać garbniki i żywice, warto więc zastosować podkład
• Okleina z forniru: fornir jest cienką warstwą naturalnego drewna i jeśli nie jest zabezpieczony lakierem mogą z niego wysiąkać garbniki, zastosuj podkład
• Okleina z laminatu na płycie MDF: laminat to wydruk na cienkim papierze złączony z warstwą bezbarwnego tworzywa sztucznego, jest niechłonny i może się odklejać, wymaga matowienia lecz trzeba uważać by nie zedrzeć całkowicie warstwy tworzywa, warto zastosować podkład lub dodatkową warstwę farby
• Lakier: nigdy nie usuwaj całkowicie lakieru, uszczelnia on powierzchnię i zapobiega wysiękom, wystarczy matowienie lakieru
• Politura: nigdy nie odtłuszczaj politurowanej powierzchni środkami na bazie alkoholu lub rozpuszczalników
• Powłoki malarskie wodorozcieńczalne: farby akrylowe, bejce, lakierobejce - najlepiej usunąć, zastosuj Autentico BioStrip
• Powłoki malarskie rozpuszczalnikowe: farby ftalowe lub lakier - należy usunąć przy pomocy opalarki i skrobaka
• Powierzchnie drewniane woskowane lub olejowane - należy usunąć woski i tłuszcze, zastosuj Autentico® OmniClean

Oceń jakość wykończenia powierzchni mebla. Jeśli mebel pokryty jest okleiną sprawdź czy nie ma ubytków, czy fornir lub laminat nigdzie nie odchodzi od powierzchni. Jeśli mebel zbudowany jest z płyty - nie może ona być od wody.

Wybierz rodzaj farby biorąc pod uwagę czynniki takie jak rodzaj materiału z którego wykonany jest mebel, jego przeznaczenie i zamierzony efekt dekoracyjny. Oblicz ilość farby i przygotuj niezbędne materiały i narzędzia.

KROK 3.
CZAS NA MATOWIENIE

Większość powierzchni warto jest zmatowić. Dlaczego warto zmatowić powierzchnię? Na niemal każdej powierzchni, szczególnie na starych meblach, znajduje się mnóstwo mikro zarysowań wypełnionych cząstkami brudu i tłuszczu. Najczęściej nie są one widoczne gołym okiem, ale lekkie zmatowienie usuwa je i pozwala dokładniej oczyścić powierzchnię. Zmatowienie usuwa także wszelkie drobne grudki i nierówności. Należy to traktować jako zabieg higieniczny, podobnie jak peeling stosowany na skórę. Dodatkowo, matowa powierzchnia zapobiega ślizganiu się pędzla po powierzchni i niepotrzebnemu dociskaniu narzędzia podczas malowania. Dzięki zmatowieniu równo nałożysz już pierwszą warstwę, pięknie kryjąc powierzchnię i zapewniając sobie wysoki komfort i przyjemność pracy. Jak tego dokonać? Po prostu, lekko potrzyj powierzchnię papierem ściernym o gradacji dostosowanej do powierzchni stosując koliste ruchy. Zazwyczaj używamy papieru o gradacji ok 80-100, a następnie 120-140.

Farby kredowe Autentico® słyną z doskonałej przyczepności i braku konieczności usuwania starych warstw. Farba przylega bardzo dobrze do powierzchni lakierowanych, a także forniru i laminatu. Mimo to, warto poświęcić chwilkę na lekkie zmatowienie powierzchni. Matowienie w przeciwieństwie do usuwania warstw jest szybkie, łatwe i nie wymaga wiele wysiłku.